Tescil Ücretleriniz

Neden ve Nasıl

Çok Daha Düşük Fiyatlandırılabiliyor?

Tescil Ücretleriniz Neden ve Nasıl Daha Düşük Fiyatlandırılabiliyor ? Bu soru aslında iki tip uluslararası marka tescili yapılabilmesinden kaynaklanmaktadır. Biri klasik yöntem diyebileceğimiz WIPO aracılığı ile uluslararası tescil yöntemi; diğeri ise ecepatent ve birçok firmanın da Avrupa ülkelerinde kullandığı yayılmış lokal vekiller kullanarak yapılan tescil sistemidir.

Tescil Ücretleriniz Neden ve Nasıl Daha Düşük Fiyatlandırılabiliyor? Ücretlerimizin düşük fiyatlandırılabilmesi WIPO’nun yüksek aracılık ücretlerinin ödenmemesinden kaynaklanmaktadır. Bizler 200’den fazla ülkede oluşturduğumuz lokal tescil imkânı ile her ülkede kendi ülke vatandaşlarının ödediği marka tescil ücretlerine çok yakın ücretlendirmeler yapabilmekteyiz.

Aşağıda WIPO sisteminin ve ecepatent sisteminin nasıl çalıştığına ilişkin
açıklama ve fiyatlandırma örneklerini bulabilirsiniz.

WIPO Aracılığıyla Uluslararası Marka Tescili

Türkiye, 1 Ocak 1999 tarihinde Markaların Uluslararası Tesciline İlişkin Madrid Protokolü’ne taraf olmuştur. Bu protokol kapsamında Türk vatandaşları, Türkiye’de ikamet edenler veya Türkiye’de ticari veya sınai bir faaliyette bulunanlar, Türk Patent ve Marka Kurumu aracılığıyla Madrid Protokolü’ne taraf olan ülkelerde uluslararası marka başvurusunda bulunabilmektedir.

Öncelikle belirtmek gerekirse; WIPO’ya tescil diye bir prosedür mevcut olmamaktadır. Markanız WIPO kanalıyla taraf ülkelere tescil olmaktadır.

WIPO burada aracı kurum olup, uluslararası marka tescilinin tek bir dil ile hızlı bir şekilde yapılabilmesi ve sistemin birliği için tasarlanmış bir kurumdur.

WIPO kanalıyla Uluslararası marka başvurusu yapabilmek için tescilli bir markanın veya bir marka başvurusunun mevcut olması gerekmektedir. Başvurular menşei ofis ile yapılmaktadır. Türkiye’de menşei ofis Türk Patent ve Marka Kurumu olmaktadır. Uluslararası marka başvurularına dair tüm formların eksiksiz ve İngilizce olarak doldurulması gerekmektedir.

Uluslararası marka tescili konusunda ödenmesi gereken iki tip ücret bulunmaktadır.

  • Kurum (TPMK) hesaplarına yatırılacak olan uluslararası başvurunun veya başvuru hakkındaki tasarruf işlemlerinin WIPO’ya bildirilmesi ücreti
  • İsviçre Frank’ı olarak WIPO hesabına ödenmesi gereken uluslararası marka başvurusuna ve diğer tasarruflara ilişkin ücretler

WIPO Tescili ile ilgili detaylara WIPO Tescili sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Ecepatent Aracılığıyla Uluslararası Marka Tescili

Ecepatent olarak biz ise 200 den fazla ülkede oluşturduğumuz lokal tescil ağı sayesinde bu süreci hızlı kolay ve çok daha ekonomik bir şekilde sağlayarak marka tescil hizmeti sunmaktayız.

Biz oluşturduğumuz bu lokal tescil ağı ile her ülkede kendi ülke vatandaşlarının ödediği marka tescil ücretlerine çok yakın ücretlendirmeler yapabilmekteyiz.

Firmamızın lokal tescil ağı sayesinde WIPO ücretlerini aşarak ücretlerimizi çok düşük tutabilmekteyiz.

Aşağıda size birkaç örnekte WIPO tescil sürecinin maliyetlerini göstermek isteriz.

Örnek 1:

Bir Türk vatandaşısınız ve Amerika Birleşik devletlerinde tek sınıfta renk ihtiva eden bir marka tescil etmek istiyorsunuz.

  • WIPO’nun internet sitesinde ücret hesaplama sayfası bulunmaktadır. https://madrid.wipo.int/feecalcapp/ Aşağıda sayfa sonuç sayfasından görüldüğü üzere sadece WIPO’ ya ödeyeceğiniz ücret 1.363,00 İsviçre frangıdır. Bu ücrete ilave olarak vekillik ücreti ve TPMK harç ve ücretleri de eklenecektir.
  • Ece Patent olarak biz Amerika birleşik devletlerinde tek sınıflı renkli bir markayı sadece 679 USD ile tescil etmekteyiz. https://ecepatent.com/tescil-ucretleri/ Bu ücrete tüm masraf ve vekillik ücretleri de dahildir. Bu ücret bir Türk vatandaşının bir ABD vatandaşının marka tescil için ödediği ücrete çok yakındır. Bu imkanı ise lokal vekillerimiz aracılığı ile verdiğimiz servis sayesinde sağlayabilmekteyiz.
Örnek 2:

Aynı marka tescil örneğini Japonya için yapalım. Bir Türk özel veya tüzel kişiliği Japonya’ da tek sınıflı bir marka tescil yapmak için

  • WIPO yolunu tercih etdiğini düşündüğümüzde yine WIPO ücret hesaplama sayfasından yaptığımız hesap sonuç sayfası aşağıdadır. Bu örnekte de görüldüğü üzere sadece harçları 995,00 isviçre frangı tutmaktadır. Bu ücrete ilave olarak vekillik ücreti ve TPMK harç ve ücretleri de eklenecektir.
  • Ece Patent ücretler sayfasından da teyit edebileceğiniz üzere bu işlemin firmamızdaki maaliyeti 769 USD’dir. https://ecepatent.com/tescil-ucretleri/
Neden uluslararası en uygun fiyatlı marka tescili biz yapıyoruz?

Hizmetler

Bize Ulaşın