R Sembolü ®

Genel olarak ® kullanmak, ticari markanızın bir ülkede tescilli olduğu anlamına gelir. Ancak bazı ülkelerde kullanımı düzenlenmemiştir ve bunu tescilli olmayan ticari markalara bile uygulayabilirsiniz. Ancak müşterilerin kafasını karıştırabileceği için bunu yapmanızı önermiyoruz.

Ülkelerin %99’unda, ticari markanız %100 resmi olarak kayıtlı olduğunda bu sembol KAYITLI  (regestered) sözcüğünü ifade eder. Ayrıca bu sembol, hakları saklıdır sembolü veya tüm hakları saklıdır olarak da bilinir.

Bazı ülkelerde ticari markanız tescilli değilken R ® sembolünü kullanırsanız, yasa dışı olduğu için başınız belaya girebilir, örneğin ABD’de tescilsiz olduğu halde bir markada bu işareti kullanmak ciddi bir suçtur.

Tavisyemiz  ®’yi yalnızca markanız tescil edildiğinde kullanın. Markanız tescilli değilse bizimle iletişime geçin.

 ® işaretimi nereye yerleştirmeliyim?

Ticari markanızın sağ üst köşesi bunun için mükemmel bir yerdir. Ayrıca bunu ticari markanızın sonuna da ekleyebilirsiniz. “ecepatent®” gibi.

Ticari markam Türkiye’de (veya yurtdışındaki herhangi bir ülkede) kayıtlı, ® işaretini ABD’de de kullanabilir miyim?

Hayır, bunu asla yapmayın! Ticari markalar bölgeseldir; Türkiye’de tescilli bir marka size ABD’de ® sembolünü kullanma hakkını vermez.

Başvuru yaptığımda ® sembolü ticari markamın bir parçası olabilir mi?

Hayır, başvururken logonuzdan silmelisiniz. Bu sembol tescil edilemez, hiç kimse ® sembolü üzerinde ayrıcalıklı bir hak sahibi olamaz. Bu aynı zamanda ™ ve © için de geçerlidir.

Markanızın yanında ® işaretini kullanmak istiyorsanız dünyanın en geniş alanda marka tescil hizmeti sunan ecepatent® ile iletişime geçmenizi öneririz.

Ece Patent, marka tescili konusundaki uzmanlığı, güvenilirliği ve müşteri odaklı yaklaşımıyla işletmelerin marka yolculuğuna rehberlik eder. Güven ve başarı için hemen bizimle iletişime geçin, markanızı koruma altına almanın ayrıcalığını yaşayın. Daha fazla detay almak için bizi Instagram üzerinden takip edebilirsiniz.